Everton
Mersey -parti derbi
Azaz a Merseyside derbi. 1962 óta minden évben az élvonalban találkozott a két csapat, így Anglia legrégebbi rangadójáról is beszélhetünk egyben. Ezt az összecsapást gyakran hívják a 'Barátságos derbinek' is ugyanis gyakori, hogy Liverpoolban a családok egyik része Liverpool, míg a másik része Everton szurkoló. Azon kevesek egyike ez a derbi, ahol nem szükséges különválasztani a hazai, illetve vendég szurkolókat. Az sem szokatlan, hogy az ilyen meccseken az emberek úgy ülnek egymás mellett, hogy az egyik Vörös, míg a másik Kék mezt visel. Az 1984 Liga Kupa döntő is főként erről nevezetes, ugyanis a Wembley nem két külön színből állt aznap, hanem az egész stadionban vegyesen voltak a szurkolók és együtt énekeltek.
A Mersey-parti derbi története
Persze több oka is van annak, hogy miért hívják ezt barátságos derbinek. A családok 'vegyessége' mellett az is szerepet játszik, hogy a két klub nagyon közel van egymáshoz földrajzilag is, hisz nincs két kilóméter a két stadion között és csak a Stanley Park választja el őket egymástól. Arról nem is beszélve, hogy a Liverpool megalakulása előtt éppen az Everton használta a Vörösök jelenlegi stadionját, az Anfieldet. Ahogy más klubok rivalizálásánál, itt nincs semmiféle bizonyíték arra, hogy a két csapat között bármiféle földrajzi, politikai, szociális vagy vallásos dolgok miatt alakult volna ki a rivalizálás, bár sok éven át létezett megosztottság a városban. Több kutatás is irányult erre vonatkozóan, egyik szerint politikai okai voltak ennek. A másik ilyen elképzelés az a vallásra tekint vissza. Az 1950-es és 60-as években az Everton sikereit főként ír játékosainak és menedzsereinek köszönheti, így az Evertont, mint a katolikusok csapatát emlegetik, míg a Liverpool szurkolók a protestánsok voltak akkoriban. Ha létezett is ilyesfajta megosztottság napjainkra már teljesen eltűnt, és mindkét csapat szurkolótábora hihetetlenül vegyes.
Bár más csapatok rivalizálásánál senki sem lepődik meg ha erőszakról hall a két liverpooli csapat szurkolói között ez ritkaságnak számít. Bár a Heysel stadionban történtek után voltak kisebb, nagyobb összetűzések, összességében ez mégsem jellemző. Az Everton szurkolók akkoriban talán joggal lehettek dühösök, ugyanis történelmük talán legjobb csapata volt akkor, egymás után nyerték a bajnoki címeket, ám mint az ismeretes a Heysel stadionban történtek miatt az angol csapatok nem indulhattak az európai kupákban. Sokan ennek tulajdonítják az Everton visszaesését, ugyanis emiatt sok kulcsjátékosukat veszítették el akkoriban. A helyzeten sokat javított a másik nagy katasztrófája a Liverpool FC-nek. A Hillsborough tragédia után az Everton szurkolók támogatták a Vörösöket és azóta is részt vesznek a The Sun újság bojkottjában. 2004-es adat szerint Anglia szerte a The Sun 3,5 millió példányban fogy, ebből Liverpoolban mindössze 12,000 darab, pedig a katasztrófa előtt Liverpoolban gyakran 200 ezer felett volt a napi eladás.
Egy gyilkosság kellett, ahhoz is, hogy a Liverpool stadionjában először játszák le azt a dalt, amire az Everton a hazai meccsein kivonul a pályára. A 11 éves kisfiú, az Everton szurkoló Rhys Jones esett áldozatul egy 2007-es lövöldözésnek, akinek szüleit és testvérét a Liverpool FC meghívta egy BL meccsre az eset után. A pályán álltek Everton mezben, míg szólt a dal, így tisztelegve a kisfiú előtt. A Liverpool szurkoló pedig felállva tapsolt.
Azt is érdemes tudni, hogy Liverpool városa a llegsikeresebb Angliában, ha fociról van szó. A két csapat együtt összesen 27 bajnoki címet szerzett és az angol bajnokság létrejötte óta nem telt el olyan év, hogy legalább az egyik liverpooli csapat ne legyen az első osztályban. Mind a két klub gazdag történelemmel rendelkezik, az Everton például tagja volt annak a 12 csapatnak, akik megalapították a futbal ligát. A Kékek mindössze kétszer estek ki az élvonalból, így több mint 100 szezont tudhatnak maguk mögött a legfelsőbb osztályban. Kilenc bajnoki cím mellett 5 Fa Kupát és egy Kupagyőztesek Európa Kupáját nyertek. A Liverpool Anglia legsikeresebb focicsapata is a nagy trófeákat figyelembe véve.
1892 óta a két csapat majdnem minden évben részt vett a Liverpool Senior Kupában, bár napjainkban a Liverpool, az Everton és a Tranmere a tartalék csapatával vesz részt a kisebb csapatok ellen, mint a Prescott Cables, a Southport és a Marine. Az Everton ennek a kupának a rekord bajnoka 45 címmel, míg a Liverpool 39 alkalommal hódította el a helyi trófeát.
A két nagy csapat meccsét is Mersyside derbinek emlegetik a Tranmere Rovers ellen, a Rovers stadionja a Mersey folyó túlpartján található. Mivel ők sosem voltak az élvonalban így a tétmeccs nagyon ritka, de felkészülési meccset gyakran játszanak egymással.
Modern kori derbik
Az 1960-as években a Liverpool és az Everton gyakran harcolt egymás ellen különböző trófeákért, de míg a Liverpool csak egyre erősebb lett a 70-es és 80-as években, az Everton az 1970-es bajnoki címe után 14 évig nem nyert semilyen rangos kupát.
Bob Paisley utolsó szezonjában menedzserként még bajnoki címhez vezette a Vörösöket az 1982/83-as szezonban, ekkor történt az, hogy a Goodison Parkban a Liverpool 5-0-ra tudott nyerni, ám haza pályán csak egy gól nélküli döntetlenre futotta.
Az 1983/84-es szezonban már ismét közel került egymáshoz a két csapat, bár a Liverpool bajnok lett, és az Everton még a legjobb ötbe sem került be, mégis csak a visszavágón tudott nyerni a Liverpool az Everton ellen a Liga Kupa döntőben. Bár a Liverpool az Anfielden nyert 3-0-ra az Everton szurkolók sem maradtak szomorúak a szezon végén, a Kékek Fa Kupa győzelmet ünnepelhettek.
Így esett meg az, hogy a következő szezon egy Mersyside derbivel kezdődött egy FA Charity Shield meccsen, melyet a hagyomány szerint a bajnok és az Fa Kupa győztes vív a szezon kezdetén. Ezt a meccset az Everton meg is nyerte 1-0-ra, a Liverpool legendás kapusa, Bruce Grobbelaar ugyanis öngólt vétett. Az Everton mind a két bajnokin megismételte a Charity Shield eredményt, így triplázott a Liverpool felett. a szezon eleji októberi győzelmük után a negyedik helyre jöttek fel, míg az akkori vereség azt jelentette, hogy a Liverpool 17. helyen állt, mindössze két pontra a kieső zónától. Szerencsére a csapat összeszedte magát és a szezon végére feljöttek a második helyre, és csupán azért nem lehetett teljes az öröm, mert az Everton lett a bajnok.
A következő szezon talán a legizgalmasabb ha a Merseyside derbiket vesszük alapul. A Liverpool 3-2 nyert idegenben, ám az Everton 2-0-ra diadalmaskodott az Anfielden. A Liverpool mindössze két ponttal előzte meg a bajnokság végén az Evertont így érthető volt, hogy az első Fa Kupa döntőben, ahol találkozott a két csapat Gary Linekerék revansot akartak venni, vezettek is az ő góljával, ám a második félidőben Ian Rush és Craig Johnston gondoskodott arról, hogy a Liverpool legyen az ötödik olyan angol klub, amely egy szezonon belül bajnokságot és FA Kupát is nyer.
Az 1993/94-es szezon városi rangadójának talán legemlékezetesebb mozzanata az volt, hogy a még 18 éves ígéretes tehetség, Robbie Fowler szerezte a Liverpoolnak a győztes gólt az Anfielden.
Az 2001/02-es szezonra a Liverpool már sorozatban tezenötször végzett az Everton előtt a bajnokságban és csak a következő szezontól volt jele annak, hogy az Everton összekapja magát.
A 2004/05-ös szezonban az Everton emgelőzte a Liverpool csapatát, és a negyedik helyen végzett közvetlenül a Liverpool előtt. Ebben a szezonban mindkét csapat hozta a hazai meccsét.
Rekordok
A leghosszabb veretlenségi sorozat az Evertonhoz kapcsolódik, 14 meccsen keresztül nem tudta legyőzni őket a városi rivális 1941/42-es és az 1951/52-es szezon között.
A Leghosszabb hazai veretlenség a Liverpoolhoz kapcsolódik, 14 hazai találkozón nem kaptak ki sorozatban az Evertontól.
A leghosszabb veretlenségi sorozat idegenbeli meccseken az Everton nevéhez fűződik, 1899 és 1920 között 16 alkalommal jártak úgy az Anfielden, hogy nem kaptak ki, ebből tizet meg is nyertek.
Hazai meccseken a leghosszabb győzelmi sorozatot a Liverpool érte el, 1932 és 1937 között 5 győzelem született.
Idegenben már az Everton a rekordtartó 1908 és 1915 között 7 meccset is megnyertek az Anfielden.
Az elmúlt évek meccsei inkább a kiállítások számáról híresek, a Premier League-ben 17 piros lap esett a két csapat meccsein. Természetesen nincs másik két olyan csapat, amelynek meccsein ennyi kiállítás lett volna.
A Legnagyobb arányú hazai győzelmet a Liverpool jegyzi az 1935/36-os szezonban 6-0.
Mindkét csapat 5-0-ás rekordot tart az idegenbeli győzelmekkel.
A legtöbb gól Merseyside derbin az 1932/33-as szezonban esett, ekkor a Liverpool diadalmaskodott 7-4-re.
Neville Southall az Everton egykori játékosa büszkélkedhet a legtöbb Merseyside derbi szerepléssle.
Legnagyobb nézőszám: 78,599 a Goodison Parkban, 1948 szeptember 18-án.
Legalacsonyabb nézőszám: 18,000 az Anfielden, 1901 január 19-én. Több gól, mint év: A Liverpool egykori játékosa, Fred Howe öt gólt szerzett az Everton ellen három év alatt, míg az Everton játékosa, Tommy Lawton négy gólt szerzett három év alatt a Vörösöknek.
Mesterhármasok: Az első mesterhármast városi derbin az Everton egykori játékosa Alex Young szerezte. Érdekesség még, hogy csak a legelső és az eddig legutolsó mesterhármas született a Goodison Parkban, az összes többi az Anfielden.
Legfiatalabb gólszerző: Persze a játékosok korát a korai időkból nehéz meghatározni, de talán a legfiatalabb gólszerző a Mersey - parti derbin az Everton játékosa Danny Cadamarteri volt, 1997 októberében hat nappal 18. születésnapja után szerzett gólt az Anfielden.
Mindkét csapatban szerzett gólt derbin
Ilyen játékos mindössze kettő van.
David Johnson 1971-ben gólt szerzett a bemutatkozó meccsén az Everton színeiben, majd a Liverpoolnál eltöltött ideje alatt kétszer is eredményes volt az Everton ellen is.
Duplázás
Az ilyen eset nagyon ritka, hogy valamelyik csapat meg tudja nyerni mind a két bajnoki meccset, ebben is a Liverpool vezet, 12-vel az Everton pedig kilencszer tudta ezt megcsinálni. |